Kredi Notu Öğrenme

Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen banka müşterileri, Kredi Kayıt Büroları tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara liste kredi notu düşük olan kişilerin içinde bulunduğu bir listedir. Kredi notu öğrenme için, sizlere ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda anlatacağız.

Kara listeye aynı zamanda sicili bozuk, kötü sicil, kırmızı kalem çekilmiş isimleri de verilmektedir. Bu listede olduğunuz zaman hiçbir banka tarafından kredi alamazsanız. Bununla birlikte, kara listeye tam giremeyen ve çıkan kişiler için Findeks isimli bir firma puan cetveli hazırlamıştır. Burada müşterilerin kredilerine göre, aldıkları notlar belirtilmektedir.

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Her kredi notu seviyesine göre belli oranlarda kredi verilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kredi notu öğrenme servisleri ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Kişiler, kredi talebi oluşturmadan önce ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi taleplerinin onaylanıp onaylanmayacağını öğrenmek isterler. Oluşturulan kredi taleplerinin sonucu, kişilerin kredi notları ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kredi notu öğrenme önemli bir süreçtir. Kredi notunu öğrendikten sonra başvuru yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir. Olumsuz yanıtlanan kredi başvuruları, kredi notunun düşmesine neden olur. Bu nedenle kredi çekerken bilinçli olmalısınız.

Kredi Notu Öğrenme Servisleri

Bankalar, kişilere kredi verirken ödeme alışkanlıklarına ve sicillerine bakarlar. Kredi Kayıt Büroları sisteminde kişinin kredi sicili ve kredi geçmişi gözükmektedir. Kredi çekmek isteyen kişiler kredi notu öğrenme işlemleri için, Vadofone, Avea ve Turkcell mağazalarına giderek, telefon almak istediklerini söyleyerek kredi notlarını öğrenebilirler. Telefon satan bayiler, taksitli olarak bu işlemi yaptıkları için kredi notlarınızı bilmek zorundadır. Siz de bu vasıta ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir diğer kredi notu öğrenme servisi ise, Akbank Direkt uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.  Findeks sitesine üye olduktan sonra detaylı aramalar ve sorgulamalar yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, sadece 1 kez ücretsiz bir şekilde kredi notu öğrenme hizmeti vermektedir. Daha sonraki sorgulamalar için belirli bir miktarda ücret talep ederler.

One thought on “Kredi Notu Öğrenme

  1. Bilgi için çok teşekkür ederim. Sizin aracılığınızla findeks sitesine kayıt oldum ve kredi notumu öğrendim. Harikasınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir